Kolory na stole - Domowyurok.pl

Kolory na stole

 Kolory na stole

 

– Obrus czerwony

 

Przyjęło się, że na największe uroczystości rozkładamy najlepszy obrus i najlepszą zastawę. Najczęściej jedno i drugie jest białe. Biały obrus, to pewien symbol odświętności. Jednak czasem warto coś zmienić, zaskoczyć siebie i domowników, na przykład postawić wszystko na czerwony obrus!

Bondone

Czerwień to barwa siły – namiętności, pasji, miłości, władzy. Jest to kolor, który najsilniej nas stymuluje. Odświeża, pobudza do działania, ale przy zbyt długim działaniu wyczerpuje. Dlatego malowanie ścian na czerwono jest ryzykownym zabiegiem, co innego czerwony obrus! Sprawdź, a przekonasz się jak pozytywnie odmieni twoje wnętrze i ożywi atmosferę przy stole. Dodatkowo wyostrzy zmysły, w tym zmysł smaku i pobudzi trawienie. Jeśli duży, czerwony obrus to dla ciebie zbyt odważna propozycje, to śmiało wybierz któryś z wyrazistymi czerwonymi elementami – kratką, wzorami i oczywiście naszym znakiem rozpoznawczym – sercami.

Czerwony obrus na stole to także świetna propozycja na Boże Narodzenie, to przecież jeden z podstawowych kolorów na tę okazję. Jest na stałe wpisany w najróżniejsze świąteczne dekoracje, zaprośmy go także na wieczerzę. Świerkowe gałązki, świece i złote dodatki nie tylko będą pięknie się z nim komponować, ale uczynią z twojej jadalni królewską komnatę.

 

– Obrus niebieski

 

Kolor niebieski nie jest oczywisty gdy myślimy o nakryciach stołu, mimo, że we wnętrzach spotykany jest bardzo często. Przywodzi na myśl świeżość czystego nieba i spokój niewzruszonej tafli jeziora. Może być elegancji, a jednocześnie mniej formalny niż biel.

fassa niebieska

Uspokajające właściwości koloru niebieskiego, to nie tylko wrażenie – zbadano, że kolor ten obniża ciśnienie. Działa relaksacyjnie, ale jednocześnie wzmaga kreatywność i wydajność. Wzbudza zaufanie i pomaga w budowaniu trwałych, głębokich relacji. Warto wiedzieć, szczególnie w kontekście nakrycia stołu, że niebieski obrus to świetny wybór dla wszystkich osób przebywających na diecie. W przeciwieństwie do wzmagających apetyt gorących barw, jak czerwień i pomarańcz, niebieski na stole sprawia, że jemy mniej.

 

– Zielony obrus

 

Wraz z nadejściem wiosny wprowadzamy do domu kolory, wzory i rośliny. Z nowym początkiem, witalnością i budzącym się życiem najbardziej kojarzy się kolor zielony. Bardzo pozytywnie na nas wpływa, koi nerwy, odpręża, nastraja optymistycznie.

Montmarte_obrus_zielona

O ile jednak wszelka zieleń występująca w naturze jest dla nas zbawienna, o tyle sztuczne odcienie koloru zielonego bywają dość agresywne, drażnią i męczą oczy. Dlatego wszelkie dodatki w tym kolorze powinniśmy dobierać bardzo rozważnie. W psychologii zielony to kolor nadziei, wolności, niesie duży ładunek pozytywnej energii. Kojarzy się z harmonią i szczęściem (jak czterolistna koniczyna), a także pieniędzmi, dobrobytem, rozwojem, wzrostem. Zieleń wspiera podejmowanie decyzji, zgodę i akceptację. Czy nie wydaje się więc idealnym wyborem dla spotkań przy stole?

 

– Obrus w kropki

 

Tkaniny w kropki występują chyba we wszystkich kolorach, jednak my zdecydowaliśmy się na naturalne i bardzo spokojne, wręcz neutralne. Dzięki temu nasz obrus w groszki zachowuje pozytywny, radosny charakter i jednocześnie nie dominuje wnętrza. Może być głównym elementem dekoracyjnym, ale może być również tłem. Niewidoczne na pierwszy rzut oka małe serduszka i paseczki wykańczające rant dodają obrusowi elegancji i urozmaicają go. Obrus w kropki to świetna propozycja na Wielkanoc.

chic_grey

Szczególnie dobrym towarzystwem dla kolorowych, często jaskrawych świątecznych pisanek i dekoracji będzie beżowy lub szary obrus CHIC. Bardzo dobrze sprawdza się we wnętrzach nawiązujących do stylu skandynawskiego, retro czy shabby chic.

 

– Obrus kwadratowy

 

Kwadratowy obrus o wymiarach 100×100 cm to absolutna baza, taka jak biały t-shirt w szafie, po prostu must have. Dzięki wymiarom i kształtowi kwadratu świetnie sprawdza się w różnych aranżacjach.

Możesz go położyć na stole kwadratowym, okrągłym, prostokątnym i owalnym. Świetnie leży zarówno wzdłuż krawędzi stołu jak i pod kątem 45 stopni wobec nich. Wdzięcznie okrywa nieduże stoliki, a na tych pokaźnych pełni rolę dekoracji, ukazując jednocześnie piękno stołu. Nadaje się zarówno do odrębnej jadalni, na stół kuchenny, tarasowy czy ogrodowy. Sprawdza się jako podstawowe okrycie stołu jak i dodatkowa tkanina.

Jeśli chcesz wykorzystać kwadratowy obrus jako jeden z elementów dekoracji stołu, to pamiętaj, aby dobrze go zgrać z pozostałymi. Jeśli wybierzesz tkaninę w intensywnym kolorze lub o wyraźnych wzorach, to będzie dominować – pamiętaj aby pod spód położyć coś neutralnego, a serwetki, naczynia i ozdoby dopasować kolorystycznie. Jeśli natomiast masz duży, piękny wyrazisty obrus, który jednak przez swoją powierzchnię przytłacza całe pomieszczenie, to możesz go nieco „wyciszyć”. Wybierz wówczas pasujący, ale spokojny obrus 100×100 i ułóż pod kątem 45 stopni względem narożników dużego.

Na przyjęciach w plenerze kwadratowe obrusy nie tylko świetnie sprawdzają się na stołach, ale także przewieszone przez ławkę, rozłożone wprost na trawie czy nawet plaży. Teoretycznie można jeść na rozłożonym kocu, ale jednak obrus uczyni taki posiłek bardziej uroczystym. Szczególnie na ważne okazje czy romantyczne wypady warto zapakować obrus 100×100. 

Avignon